Gospodarji neba

Stran 1



Gospodarji neba

(e-učna pot)
JANUAR 2025

Slovenci smo pomembno sooblikovali in vplivali na evropsko ter svetovno zgodovino letalstva. Spomnimo se samo dosežkov bratov Rusjan, ki sta pionirja slovenskega letalstva. Leta 1909 je Edvard Rusjan opravil prvi polet z dvokrilnim letalom EDA I.

Težavnost: od 4. do 6. razreda ali od 7. do 9. razreda OŠ, izberi spodaj!
Predvideni čas reševanja: 20–35 min
Učni cilj: Razumevanje zgodovine civilnega in vojaškega letalstva in njunih vlog; spoznavanje raznolikih vrst letal in njihove uporabe v sodobnem času s poudarkom na letalstvu v Sloveniji; raziskovanje koncepta »dvojne rabe« in vloge obrambnih ter drugih letal pri zaščiti in reševanju; spoznavanje primerov rabe letal pri zaščiti in reševanju v nedavni praksi; spodbujanje varovanja okolja, sodelovanja in skrbi zase in za skupnost.
Avtorica učne poti: Irena Duša Draž
Avtorji tiskane izdaje v reviji PIL: dr. Blaž Torkar v sodelovanju z MORS
Ilustracije: Matej de Cecco, Vladimir Leben
Slikovno gradivo učne poti: MORS, Shutterstock, izvirnik fotografije Ede V hrani Goriški muzej (foto: Davor Kernel), Wikipedia

 
<< Nazaj
Stran 2
Najslavnejši (mitološki) letalec je bil Ikar. Njegov očka Dedal je sebi in njemu naredil krila iz peres, ki jih je zlepil z voskom. S krili sta potem lahko pobegnila iz labirinta, (dolga zgodba) A ker je bil Ikar tako zelo navdušen nad letenjem, se je preveč približal Soncu, vosek se je od vročine stopil, krila so razpadla, Ikar pa je padel v morje in umrl. Grški mit svari pred nadutostjo in nas uči, da ne smemo leteti ne prenizko ne previsoko.
Kako smo ljudje poleteli kot ptice

Nekaj je na nas, ljudeh, da želimo nenehno premikati meje.

🏎️🏎️🏎️ 𝒦𝑜 𝓈𝓂𝑜 𝑜𝒷𝓋𝓁𝒶𝒹𝒶𝓁𝒾 𝓀𝑜𝓅𝓃𝑜 🏎️🏎️🏎️





🚢🚢🚢 𝒾𝓃 𝓂𝑜𝓇𝒿𝑒, 🚢🚢🚢





𝓈𝑒 𝒿𝑒 𝓋 𝓃𝒶𝓈 𝓃𝒶𝓇𝒶𝓋𝓃𝑜 𝓅𝓇𝑒𝒷𝓊𝒹𝒾𝓁𝑜 𝒽𝓇𝑒𝓅𝑒𝓃𝑒𝓃𝒿𝑒 𝓅𝑜 𝓉𝑒𝓂,
𝒹𝒶 𝒷𝒾 𝓸𝓼𝓿𝓸𝓳𝓲𝓵𝓲 𝓽𝓾𝓭𝓲 𝓷𝓮𝓫𝓸.
𝒟𝒶𝓃𝑒𝓈 𝓉𝒶𝓀𝑜 𝓁𝑒𝓉𝒾𝓂𝑜 𝓃𝒶 𝓇𝒶𝓏𝓁𝒾č𝓃𝑒 𝓃𝒶č𝒾𝓃𝑒.


🦋🦋🦋Takole 🦋🦋🦋





🦅🦅🦅 in takole 🦅🦅🦅






🕊️🕊️🕊️ takole 🕊️🕊️🕊️







🐞🐞🐞 celo takole! 🐞🐞🐞







🛬🛬🛬🛬🛬🛬🛬🛬🛬🛬🛬🛬🛬🛬🛬🛬🛬🛬🛬🛬🛬🛬🛬

A letenje, na katerega pomislimo najprej, seveda vključuje letala. Letalstvo pa je staro le malce več kot 120 let – in v tem času se je zgodilo veliiiiiko!



Te zanima, kaj? Pridi z mano!
KLIK! :point_right:

<< Nazaj
Stran 3
Ni ti treba biti da Vinci, da izpadeš pametno. Z razumevanjem in pravilno uporabo strokovnih izrazov lahko hitro dodaš več let svoji dejanski starosti. Poskusi z nekaterimi, ki jih spoznaš v tokratni veselošolski temi:
Aerodinamika preučuje obnašanje gibajočih se tekočin, zlasti zraka.
Balistika je veda o gibanju izstrelkov v zraku.
Manever je razporejanje in premikanje vojaških enot za čim lažjo izvedbo vojaške naloge.
Časovni trak

Preden spregovorimo o pravih začetkih letalstva, na hitro preletimo praletalce:

🪁 Prve načrte o letečih napravah najdemo že v stari Perziji v 10. stoletju pred našim štetjem.
🪁 13. stoletje – Angleški duhovnik in znanstvenik Roger Bacon kot prvi piše o letečih napravah.
🪁 15./16. stoletje – Leonardo da Vinci snuje helikopterju podobne leteče stroje in skice padal.
🪁 17. stoletje – Francoz Sebastian Besnier, sicer ključavničar, si izdela krila, ki naj bi delovala kot plavalna kožica pri racah. Uspe mu kratek let, s čimer se uvrsti med prve letalce.













🪁 18. stoletje – Arhitekt Carl Friedrich de Meerwein izdela krilo, podobno današnjim zmajem, pod katerim leži letalec.
🪁 Kmalu za njim urar Jakob Degen na Dunaju razvije ultralahko letalsko napravo, ki tehta le 12 kilogramov. Podobna je bila današnjim konstrukcijam zmajev, letalec je mahal s krili in se dvignil do 16 metrov visoko.











Zgodovina letalstva je res zapletena. A če si pozorno bral_a, boš zlahka povezal_a, kar sodi skupaj!
Sebastian Besnier
Leonardo da Vinci
Jakob Degen
navdihnile so ga race
helikopterju podobni leteči stroji
prva ultralahka letalska naprava

<< Nazaj
Stran 4
Za letenje je pomembno razmerje med vzgonom in uporom. Za vzgon je dobro, da je čim večji, za upor pa, da je čim manjši. Največje razmerje med vzgonom in uporom imajo jadralna letala.
Kdo je Georg Caley?

Sir George Caley je bil angleški inženir, izumitelj in aviator. Velja za enega najpomembejših ljudi v aeronavtiki.

















Rodil se je v 18., svoj pečat pa je pustil v 19. stoletju, v katerem je nato seveda tudi umrl. Za lažjo predstavo, kako stari so začetki letalstva: umrl je pred skoraj 170 leti.
🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸

Sir George je zasnoval več različnih letalnikov, napisal pa je tudi knjigo, ki ji je dal naslov O zračni navigaciji.



















‼️Zelo pomembno‼️
𝒫𝑜𝑔𝓇𝓊𝓃𝓉𝒶𝓁, 𝒹𝑜𝓁𝑜č𝒾𝓁 𝒾𝓃 𝓋𝓅𝑒𝓁𝒿𝒶𝓁 𝒿𝑒 𝓪𝓮𝓻𝓸𝓭𝓲𝓷𝓪𝓶𝓲č𝓷𝓮 𝓼𝓲𝓵𝓮:

𝓿𝔃𝓰𝓸𝓷 – 𝓈𝒾𝓁𝒶, 𝓀𝒾 𝒹𝓋𝒾𝑔𝓊𝒿𝑒 𝓁𝑒𝓉𝒶𝓁𝑜 𝓋 𝓏𝓇𝒶𝓀

𝓾𝓹𝓸𝓻 – 𝓈𝒾𝓁𝒶, 𝓀𝒾 𝓏𝒶𝓋𝒾𝓇𝒶 𝑔𝒾𝒷𝒶𝓃𝒿𝑒 𝓁𝑒𝓉𝒶𝓁𝒶




Ugotavljanje, v katero stoletje spada določeno leto, marsikomu dela težave. Pa tebi? Povej, katero leto je pobegnilo iz 19. stoletja.
1824
2024
1924



<< Nazaj
Stran 5
V balonu je topel zrak. Segreje ga plinski gorilnik, nameščen na dnu balona. Topel zrak se dviguje, ker ima manjšo gostoto od hladnega. Podobno se zgodi, če v vodo potopite nekaj, kar ima manjšo gostoto od nje – na primer zrak, zaprt v posodico. Ko jo pod vodo odprete, se bo zrak v obliki mehurčkov hitro dvignil na površje. Ko plinski gorilnik segreva zrak v balonu, ta postaja redkejši od hladnega zraka v okolici in balon se tako prične dvigovati.

Prva »letala« so bili baloni
🎈🎈🎈🎈🎈🎈🎈🎈🎈🎈🎈🎈

Zagotovo ste že občudovali pisane toplozračne balone, kako elegantno potujejo čez nebo. Pa veste, kako imenujemo vse, kar je naredil človek in leti?


𝐵𝓇𝒶𝓋𝑜, 𝓉𝑜 𝓈𝑜 𝔃𝓻𝓪𝓴𝓸𝓹𝓵𝓸𝓿𝓲!

Letenje z baloni je lahko danes športni podvig ali turistična atrakcija, konec 18. stoletja pa je balon prvič omogočil ljudem, da so poleteli v zrak.

Zasluge za to lahko pripišemo več dejavnikom:

🎈 Prva sta gotovo brata Montgolfier, ki sta se vsega skupaj domislila in podvig tudi izvedla.
🎈 Drugo je čisto navaden ogenj v kaminu, pri katerem sta brata opazovala dim, ki se dviga v zrak.
🎈 In tretje je odkritje vodika sredi 18. stoletja.












Balon sta prva zasnovala francoska brata Montgolfier, Joseph (levo) in Jacques-Etienne (desno), ki se jima je zamisel o balonu porodila ob opazovanju dima pri kurjenju ognja. Dim sta ujela v svileno vrečo, ki je bila dovolj lahka, da se je dvignila v zrak.

🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥

Zakaj balonom pravilno rečemo toplozračni baloni?
Skrivnost je bila v tem, da sta vanjo ujela topel zrak. Topel zrak se vedno dvigne nad mrzlega. Ko v lampijonu prižgeš svečko in ta segreje zrak v njem, ga lahko zato spustiš v nebo.



𝒫𝓇𝓋𝒾 𝒷𝒶𝓁𝑜𝓃 𝓈𝓉𝒶 𝓃𝒶𝓇𝑒𝒹𝒾𝓁𝒶 𝒾𝓏 𝓴𝓸𝓼𝓸𝓿 𝓫𝓵𝓪𝓰𝓪 𝓲𝓷 𝓹𝓪𝓹𝓲𝓻𝓳𝓪, 𝓀𝒾 𝓈𝓉𝒶 𝒿𝒾𝒽 𝓅𝑜𝓋𝑒𝓏𝒶𝓁𝒶 𝒾𝓃 𝓅𝓇𝒾𝓅𝑒𝓁𝒶 𝓏 𝓰𝓾𝓶𝓫𝓲.

𝒫𝓇𝓋𝒾 𝓅𝑜𝓁𝑒𝓉 𝓈𝑒 𝒿𝑒 𝓏𝑔𝑜𝒹𝒾𝓁 𝓋 𝒻𝓇𝒶𝓃𝒸𝑜𝓈𝓀𝑒𝓂 𝓂𝑒𝓈𝓉𝓊 𝓥𝓮𝓻𝓼𝓪𝓲𝓵𝓵𝓮*.

𝒫𝒾𝓈𝒶𝓁𝑜 𝓈𝑒 𝒿𝑒 𝓁𝑒𝓉𝑜 𝟣𝟩𝟪𝟥, 𝓃𝒶𝓉𝒶𝓃č𝓃𝑒𝒿𝑒, 19. 𝓼𝓮𝓹𝓽𝓮𝓶𝓫𝓮𝓻 1783.

𝒫𝓇𝓋𝒾 𝓅𝑜𝓈𝓀𝓊𝓈𝓃𝒾 𝓅𝑜𝓉𝓃𝒾𝓀𝒾 𝓃𝒶 𝒷𝒶𝓁𝑜𝓃𝒾𝒽 𝓈𝑜 𝒷𝒾𝓁𝑒 ž𝓲𝓿𝓪𝓵𝓲.




Kje je poletel prvi toplozračni balon?
v Franciji
v BTC-ju
na letališču
<< Nazaj
Stran 6
//Vodik je bil prvi element, ki je nastal v vesolju. Ljudje smo ga v primerjavi s tem odkrili precej pozno, šele v 18. stoletju, torej z več kot 13,5 milijarde let zamika. Odkritje je bilo kljub temu pomembno, saj je vodilo do začetka razvoja aeronavtike. Aeronavtika je skupno ime za različne znanosti, ki se ukvarjajo z ustvarjanjem in delovanjem letal.//
Kemija je v zraku

Prve balone je dvignil vodik. Ker je lažji od zraka, so z njim napolnili balon in poleteli.
🌊🌊🌊🌊🌊🌊🌊🌊🌊🌊🌊🌊🌊🌊🌊🌊🌊🌊🌊🌊🌊🌊

Na Zemlji je večina vodika vezanega v vodi in organskih spojinah, kadar potuje solo oziroma v paru (H2), pa je lahko vnetljiv. Po nekaj eksplozijah so ga zamenjali s helijem.

Posnetek žal nima slovenskih podnapisov, zato ponujamo kratek povzetek: V eksploziji tedna je Andrew primerjal vnetljivost vodika (rdeči balon) in helija (rumeni balon). Oba plina sta brez vonja, barve in okusa. Vodik je na Zemlji zelo pogost v obliki vode, medtem ko je helija na Zemlji zelo malo. Obeh je zelo veliko v vesolju, natančneje v zvezdah. Helij ni vnetljiv, vodik pa je zelo vnetljiv.
Sledi demonstracija, ki verjetno ne potrebuje prevoda.


🎈🎈🎈🎈🎈🎈🎈🎈🎈🎈🎈🎈🎈🎈🎈🎈🎈🎈🎈🎈🎈🎈🎈🎈🎈🎈🎈
Danes balonarji tudi helija ne uporabljajo več, za segrevanje zraka si pomagajo z gorilnikom in propanom. Propan je zelo vnetljiv utekočinjen naftni plin, ki se uporablja tudi v gospodinjstvu za ogrevanje prostorov in vode ter kuhanje.👩‍🍳🥕

Poveži kemijski element z njegovim simbolom. Za osvežitev znanja kemije pokukaj na periodni sistem elementov. Namig: Vodik in helij sta najlažja od vseh in sta zato tudi najmanjši številki.
Vodik
Helij
H
He



<< Nazaj
Stran 7
Zeppelinovi zrakoplovi (cepelini) so bili velika atrakcija; konec 19. in v začetku 20. stoletja so prepeljali več kot 34.000 potnikov in opravili preko 1500 voženj. Ne le za prevoz potnikov, cepeline so veliko uporabljali tudi za vojaške namene v prvi svetovni vojni.

Cepelini, Zeppelini in Led Zeppelini










Naslednjo revolucijo (po toplozračnih balonih) je zakrivil grof Ferdinand Adolf August Heinrich von Zeppelin, nemški izumitelj in izdelovalec zrakoplovov.













Ustvaril je veliko, vodljivo zračno ladjo v obliki cigare. Za razliko od toplozračnih balonov je bila toga.⛵

𝓛𝓪𝓭𝓳𝓪 𝓳𝓮 𝓲𝓶𝓮 𝓭𝓸𝓫𝓲𝓵𝓪 𝓹𝓸 𝓼𝓿𝓸𝓳𝓮𝓶 𝓲𝔃𝓾𝓶𝓲𝓽𝓮𝓵𝓳𝓾, 𝔃𝓮𝓹𝓹𝓮𝓵𝓲𝓷. 𝓥 𝓼𝓵𝓸𝓿𝓮𝓷šč𝓲𝓷𝓲 𝓳𝓲 𝓻𝓮č𝓮𝓶𝓸 𝓽𝓾𝓭𝓲 𝓬𝓮𝓹𝓮𝓵𝓲𝓷.


Kot prve balone je tudi cepeline v višave dvigal vnetljivi vodik. To je bil tudi vzrok za najhujšo nesrečo cepelina Hindenburg, ki se je 6. maja 1937 vžgal nad mestom Lakehurst v ZDA. V manj kot minuti je od njega ostal le pepel.💥💥💥 Ker je Hindenburg eksplodiral med pristankom, so mnogi poskakali z višine 90 metrov na tla, drugi so zgoreli. Od 97 potnikov in članov posadke na krovu jih je preživelo 62.










Popularna kultura
Približno 30 let po Hindenburgu se je v Angliji nekaj fantov odločilo, da bodo imeli bend.🎶🧑‍🎤 Ker so imeli poleg talenta za glasbo tudi tipično angleško-črn humor, so bend poimenovali Led Zeppelin, saj so bili prepričani, da bo njihova ideja padla kot svinčen (ang. lead) balon in bodo pogoreli kot cepelin Hindenburg. Nad njihovo odločitvijo niso bili navdušeni nasledniki 😠 grofa von Zeppelina, ki so jih mladi glasbeniki spominjali na vreščeče opice. 🐒🐒🐒 Presodite sami.



🕊️ Cepelini frčijo po zraku tudi danes, le da s prenovljeno tehnologijo. So pol-togi zrakoplovi, namesto na vodik pa se zanašajo na nevnetljivi helij.












𝒩𝒾 𝓈𝓁𝒶𝒷𝑜, 𝓀𝒶𝒿𝓃𝑒? 𝒩𝒿𝒾𝒽𝑜𝓋𝒶 𝑔𝓁𝒶𝓋𝓃𝒶 𝓃𝒶𝓁𝑜𝑔𝒶 𝒿𝑒 𝓏𝒶𝑔𝑜𝓉𝒶𝓋𝓁𝒿𝒶𝓃𝒿𝑒, 𝒹𝒶 𝓅𝑜𝓉𝓃𝒾𝓀𝑜𝓂 𝓃𝑒 𝓏𝓂𝒶𝓃𝒿𝓀𝒶 𝓁𝑒𝓅𝒾𝒽 𝓇𝒶𝓏𝑔𝓁𝑒𝒹𝑜𝓋.




S katerim plemiškim nazivom se je kitil izumitelj cepelina?
car
grof
lord
dipl. ing.

<< Nazaj
Stran 8
//Slovenija = talent
Imen namenoma nismo opremljali z letnicami, saj namen tega seznama (ki bi ga lahko nadaljevali še in še) ni, da bi si morali zapomniti vse naše pomembne letalske začetnike. Iz predstavljenega si zapomnimo le to, da imamo v Sloveniji ogromno nadarjenih, vztrajnih in uspešnih posameznikov na vseh področjih, pa čeprav nam mediji najraje kažejo zgolj športnike.//
Slovenska letalska zgodovina

Da ne bi preveč zamujali,🏇 smo se Slovenci z letanjem začeli ukvarjati kmalu po uspehu bratov Montgolfier. Interesentov za dviganje v višave je bilo kar nekaj:

🧑🏻‍✈️Baron Žiga Zois👑👑 je spodbudil prvi poskus z modelom toplozračnega balona.











🧑🏻‍✈️Matematik ➗ in topniški častnik 🎖️ (in tudi baron 👑) Jurij Vega je dodobra obdelal teorijo letenja.














🧑🏻‍✈️Zdravnik 🧑‍⚕️ in kemik ⚗️ Gregor Kraškovic je bil prvi uspešni slovenski letalec in eden izmed vodilnih letalcev svoje dobe.










🧑🏻‍✈️Teolog 🎄✝️ in filozof 🤔 Franc Šrol je skrbel, da so bili njegovi rojaki na tekočem z najnovejšim dogajanjem na področju letalstva.


























🧑🏻‍✈️Kemik 🧪 in meteorolog ❄️ Maks Samec je z baloni letal vse do prve svetovne vojne, nato pa je presedlal na letala.





















🧑🏻‍✈️Tapetnik 🏠 Anton Oister je bil konstruktor padal. Med drugim je razvijal večji tip padala za reševanje celotnih posadk iz ponesrečenih balonov in posameznih padalcev iz letal. Razvil je tudi padalo na izvlek s pomožnim padalom, a ker ga ni patentiral, pripisujejo ta izum Američanom.


















🧑🏻‍✈️Častnik 🎖️ Max Macher je bil balonar, ki so mu vsi priznavali izjemne sposobnosti in je na svojih ramenih nosil balonarsko središče, ki se je v Mariboru vzpostavilo po prvi svetovni vojni.











Kdo od naših znanih prednikov se NI ukvarjal z letalstvom?
baron Janez Vajkard Valvazor
baron Žiga Zois
baron Jurij Vega

<< Nazaj
Stran 9
Prvo letalo je bilo bolj podobno leteči parni kočiji, zgradila pa sta ga Angleža William Samuel Henson in John Stringfellow leta 1845. Na sliki je narisano, kako so si predstavljali, da bo stroj letel. Čeprav je bil videti kot pravo letalo, namreč nikoli ni zapustilo varnih tal.
Balone na vodik in helij zamenjajo letala na vodno paro

Prva letala je poganjal lahek parni stroj s kotlom. Čeprav so ljudje vodno paro 🌫️ uporabljali že pred 2000 leti, so parni stroji pravo revolucijo povzročili na prehodu med 18. in 19. stoletjem. Poganjali so vse od lokomotiv 🚂 do strojev v tovarnah.🏭 Zato ni nič čudnega, če so s parnim strojem sprva nameravali poganjati tudi letala.

🛫🛫🛫🛫🛫🛫🛫🛫🛫🛫🛫🛫🛫🛫🛫🛫🛫🛫🛫🛫

»Leteča kočija«, kot so rekli modelu letala s parnim strojem, ni zares letela. A tudi prvo letalo, ki je dejansko letelo, se je zanašalo na parni stroj. Izdelal ga je francoski inženir ter častnik Clement Ader. Letalo✈️ je bilo podobno netopirju, poganjal ga je parni stroj in imelo je propeler s štirimi kraki. 🦇🦇










Otto Lilienthal
Uh, še en oče letalstva – neverjetno, koliko jih ima ta panoga. Otto je izdelal jadralnik ✈️ iz lesa, bombažnega platna in jadrovine, povezan pa je bil z jamborskimi vrvmi. ⚓⚓













Z njim je poletel leta 1891. Lilienthal je bil prvi izumitelj, ki mu je uspelo kontrolirano poleteti, zato je za mnoge prvi letalec na svetu.🥇🥇 A kot mnoge druge pogumne inovatorje je tudi njega sreča nazadnje pustila na cedilu in se je smrtno ponesrečil. 🖤


Kateri izum je povzročil revolucijo v industriji in s tem tudi v letalstvu? A R S O T N I R J P

Tvoj odgovor:
<< Nazaj
Stran 10
Bratoma Wright je uspelo zgraditi napravo, težjo od zraka, ki je imela lasten pogon in jo je pilot lahko usmerjal po lastni želji. Letalo je imelo razpon kril 12 metrov in je bilo težko 340 kilogramov.
Brata Wright

Od parnega kotla so se prvi letalci vrnili k jadralnim letalom, ko so se teh naveličali, pa so začeli razmišljati o motornem letalu. Tu sta zablestela brata Wright. 🧑🏻‍✈️🧑🏻‍✈️Zgodovina jima je podelila priznanje za:

- 𝓏𝒶𝓈𝓃𝑜𝓋𝑜 𝓅𝓇𝓋𝑒𝑔𝒶 𝓁𝑒𝓉𝒶𝓁𝒶,
- 𝒾𝓏𝒹𝑒𝓁𝒶𝓋𝑜 𝓅𝓇𝓋𝑒𝑔𝒶 𝓁𝑒𝓉𝒶𝓁𝒶,
- 𝓅𝓇𝓋𝒾 𝓃𝒶𝒹𝓏𝑜𝓇𝑜𝓋𝒶𝓃 𝓅𝑜𝓁𝑒𝓉 𝓏 𝓂𝑜𝓉𝑜𝓇𝓃𝑜 𝓃𝒶𝓅𝓇𝒶𝓋𝑜.

Če rečemo brata, to po navadi pomeni, da sta bila dva, in tako je tudi v tem primeru. Starejšemu je bilo ime Orville, mlajšemu pa Wilbur.
















Z letanjem sta začela takoj na začetku 20. stoletja. S svojim letalom sta prvič poletela 17. decembra 1903, in sicer v Severni Karolini (ZDA). 🌎 Za občutek si poglej film 🎬 o prvih poletih. Prične se s poletom bratov Wright, nadaljuje s prvim poletom v Evropi in prvo letalsko pošto ter zaključi s prvim poletom čez Atlantik leta 1919. 🌊🐬

Katero leto zaznamuje rojstvo sodobnega letalstva?
1919
2000
1903


<< Nazaj
Stran 11
Prvo letalo, ki sta ga brata izdelala, sta poimenovala Eda I. Z njo je Edvard 25. novembra 1909 opravil več krajših poletov, najdaljši med njimi je bil 60 metrov na višini človeka. Nekaj dni za tem je bil polet že na 12 m višine z razdaljo 600 metrov.
Leteča Slovenca

Za začetke letalstva so bratje 👬 zelo pomembni. To potrjuje, da:

- 𝓳𝓮 𝓿 𝓼𝓵𝓸𝓰𝓲 𝓶𝓸č,
- 𝓴𝓻𝓲 𝓷𝓲 𝓿𝓸𝓭𝓪.

Torej: Kar sta bila za Američane brata Wright, sta bila za Slovence brata Rusjan.

Bratoma je bilo ime Jože (Josip) in Edvard, uradno. Doma so ju klicali Pepi in Edi. Edi je bil glavni pilot, 👨🏻‍✈️ Pepi pa se je kot mehanik 🧑‍🔧 držal nekoliko v zakulisju.













Njuna naveza ne bi bila popolna brez njunih sedmih letal, ki jim je bilo ime:
EDA I, II, III, IV, V, VI in VII.
















Domače
Oba brata sta delala v očetovi sodarski delavnici, ki naj bi jo nasledila, čeprav sta sama svojo prihodnost videla v proizvodnji letal. 🛬 Edvard Rusjan je bil prvi Slovenec, ki je poletel z motornim letalom lastne izdelave. Enega od letal so poustvarili v centru EDA:



Nesreče
Kot pri vsakem športu tudi pri letalstvu ne gre brez nesreč. ⛓️‍💥🦴Brata Rusjan sta jih doživela kar nekaj.
Prva se je zgodila pri vzletu. 6. decembra 1909 se je Eda I zaletela v kočijo, pri čemer se je letalo razbilo, pilotu pa na srečo ni bilo hudega. Zadnja se je zgodila na letalskem mitingu v Beogradu, 9. januarja 1911, ko je močan sunek vetra 🌬️ odlomil krilo in je letalo je z višine 20 metrov padlo na tla. Edvard je v nesreči umrl. 🖤🖤🖤 Več o njunih letalih in nesreči si v dosti slikah in malo besedah lahko ogledaš tukaj.


Katera letala sta izdelala brata Rusjan? Izberi vse pravilne odgovore.
EDA I
EDA III
EDA VIII
EDA VI

<< Nazaj
Stran 12
Razvoj vojaškega letalstva in zračne obrambe, torej uvedba radarjev in vodenih izstrelkov, je prinesel obdobje zračnih bojev brez vidnega stika z nasprotnikom. Izboljšave in razvoj na področju vojaškega letalstva potekajo tudi danes, kar lahko vidimo v povečanih zmogljivostih brezpilotnih letalnikov, ki pridobivajo vedno večjo vlogo v sodobnem vojskovanju.
Vojaško letalstvo

Vojaško letalstvo je ena izmed treh zvrsti oboroženih sil, katerih glavna naloga je obramba in nadzor zračnega prostora z vojaškimi letali, helikopterji in sredstvi zračne obrambe. Namenjeno je onesposabljanju oziroma uničenju ciljev v zraku, na kopnem in na morju.

Pomembna vloga vojaškega letalstva se kaže tudi v mirnem času, saj nadzoruje in varuje zračni prostor določene države, pomaga pri ohranjanju suverenosti in sodeluje pri odpravljanju naravnih in drugih nesreč v okviru sistema zaščite, reševanja in pomoči.

𝒱 𝓏𝒶č𝑒𝓉𝓀𝓊 𝓇𝒶𝓏𝓋𝑜𝒿𝒶 𝓋𝑜𝒿𝒶š𝓀𝑒𝑔𝒶 𝓁𝑒𝓉𝒶𝓁𝓈𝓉𝓋𝒶 𝓈𝑜 𝒷𝒾𝓁𝒶 𝓁𝑒𝓉𝒶𝓁𝒶 𝓃𝒶𝓂𝑒𝓃𝒿𝑒𝓃𝒶 𝒾𝓏𝓋𝒾𝒹𝓃𝒾š𝓀𝒾𝓂 𝓃𝒶𝓁𝑜𝑔𝒶𝓂, 𝓈𝒶𝒿 𝒿𝑒 𝓅𝑜𝓁𝑒𝑔 𝓅𝒾𝓁𝑜𝓉𝒶 𝓋 𝓁𝑒𝓉𝒶𝓁𝓊 𝓈𝑒𝒹𝑒𝓁 𝑜𝓅𝒶𝓏𝑜𝓋𝒶𝓁𝑒𝒸.
𝓢 𝓹𝓻𝓿𝓸 𝓼𝓿𝓮𝓽𝓸𝓿𝓷𝓸 𝓿𝓸𝓳𝓷𝓸 𝓳𝓮 𝓿𝓸𝓳𝓪š𝓴𝓸 𝓵𝓮𝓽𝓪𝓵𝓼𝓽𝓿𝓸 𝓭𝓸𝓫𝓲𝓵𝓸 𝓽𝓾𝓭𝓲 𝓼𝓿𝓸𝓳 𝓫𝓸𝓳𝓷𝓲 𝓹𝓸𝓶𝓮𝓷.
𝒫𝑜 𝓀𝑜𝓃𝒸𝓊 𝓅𝓇𝓋𝑒 𝓈𝓋𝑒𝓉𝑜𝓋𝓃𝑒 𝓋𝑜𝒿𝓃𝑒 𝓈𝑜 𝓈𝑒 𝓇𝒶𝓏𝓋𝒾𝓁𝒾 𝓉𝓊𝒹𝒾 𝓅𝓇𝓋𝒾 𝒷𝑜𝓂𝒷𝓃𝒾𝓀𝒾, 𝓀𝒾 𝓈𝑜 𝒷𝒾𝓁𝒾 𝑜𝒷𝑜𝓇𝑜ž𝑒𝓃𝒾 𝓏𝒶 𝑜𝒷𝓇𝒶𝓂𝒷𝑜 𝓅𝓇𝑒𝒹 𝓃𝒶𝓈𝓅𝓇𝑜𝓉𝓃𝒾𝓀𝑜𝓋𝒾𝓂𝒾 𝓁𝑒𝓉𝒶𝓁𝒾.
𝓥 𝓭𝓻𝓾𝓰𝓲 𝓼𝓿𝓮𝓽𝓸𝓿𝓷𝓲 𝓿𝓸𝓳𝓷𝓲 𝓼𝓸 𝓿𝓸𝓳𝓪š𝓴𝓪 𝓵𝓮𝓽𝓪𝓵𝓪 𝓹𝓸𝓼𝓽𝓪𝓵𝓪 𝓱𝓲𝓽𝓻𝓮𝓳š𝓪, 𝓶𝓸𝓫𝓲𝓵𝓷𝓮𝓳š𝓪 𝓲𝓷 𝓭𝓸𝓭𝓪𝓽𝓷𝓸 𝓸𝓫𝓸𝓻𝓸ž𝓮𝓷𝓪. 𝓟𝓻𝓸𝓽𝓲 𝓴𝓸𝓷𝓬𝓾 𝓿𝓸𝓳𝓷𝓮 𝓼𝓮 𝓳𝓮 𝓹𝓸𝓳𝓪𝓿𝓲𝓵𝓸 𝓽𝓾𝓭𝓲 𝓹𝓻𝓿𝓸 𝓻𝓮𝓪𝓴𝓽𝓲𝓿𝓷𝓸 𝓵𝓮𝓽𝓪𝓵𝓸.


Kaj NInaloga vojaškega letalstva?
pomoč pri opravljanju naravnih nesreč
pomoč turizmu
obramba in nadzor zračnega prostora

<< Nazaj
Stran 13
//Helikopterske in letalske posadke Slovenske vojske so v letu 2023 za potrebe reševanj v gorah, nujnih medicinskih prevozov in pomoči ob poplavah skupaj naletele 1018 ur ter poletele na pomoč 701-krat. //
Vsi letalniki Slovenske vojske










Taktično transportno letalo – C-27J Spartan

C-27J Spartan je večnamensko vojaško taktično transportno letalo, ki lahko leti v najzahtevnejših taktičnih in vremenskih razmerah. Letalo omogoča nacionalno zmogljivost, ki Slovenski vojski omogoča samostojnost in neodvisnost delovanja pri izvajanju dodeljenih nalog.









Tovorno letalo – Let L-410 Turbolet

Let 410 je turbopropelersko lahko večnamensko letalo, namenjeno je prevozu potnikov in tovora.










Tovorno letalo – Pilatus PC-6

Pilatus PC-6 je turbopropelersko lahko večnamensko letalo, namenjeno je prevozu tovora na težko dostopna področja, v Slovenski vojski pa se uporablja za prevoz padalcev.

Kakšna so vsa tri predstavljena letala? A M Č N S N E K V E A

Tvoj odgovor:

<< Nazaj
Stran 14
//Šolsko letalo – Moravan Zlin Z-242 L je namenjeno osnovnemu šolanju pilotov v Slovenski vojski.//
Vsi letalniki Slovenske vojske









Šolsko letalo – Moravan Zlin Z-143 L

Zlin Z-143 je namenjen osnovnemu šolanju pilotov v Slovenski vojski.








Šolsko letalo – Pilatus PC-9M »Hudournik«

Pilatus PC 9 je turbopropelersko šolsko letalo, ki sodi v sam vrh med letali te kategorije. Opremljeno je z elektronsko opremo, ki omogoča nadaljevalno šolanje, osnovno bojno usposabljanje in je prehodni tip med letali za šolanje in bojnimi letali.











Brezpilotni letalni sistem (BLS) – C-Astral »BELIN«

Brezpilotni letali sistem Belin (BLS) je namenjen nalogam izvidovanja, opazovanja in nadzora iz zraka. Omogoča pridobivanje slikovnih podatkov za obveščevalno podporo poveljnikom na taktičnem nivoju.

Kako se imenuje brezpilotni letalnik Slovenske vojske?
Citronček
Belin
Admiral
<< Nazaj
Stran 15
// Helikopter Bell 206-B je namenjen za šolanje vojaških pilotov helikopterjev. Slovenska vojska jih uporablja tudi za prevoz potnikov, opazovanje, iskanje, varovanje meje, spremljanje prometa itn.//
Vsi letalniki Slovenske vojske









Bell 412

Bell 412 je večnamenski helikopter, namenjen za podporo kopenskim enotam, transportne naloge in reševanje na težko dostopnih predelih.










Evrocopter AS532 »Cougar«

AS 532 je namenjen prevozu pehote na bojišče, za gašenje požarov in reševalne naloge.









Poslovno letalo – Dassault Falcon 2000EX

Falcon 2000EX je zelo sposobno letalo poslovnega razreda, namenjeno za prevoz poslovnežev oziroma politikov na velikih razdaljah.


Kateri od predstavljenih helikopterjev je namenjen šolanju vojaških pilotov helikopterjev?
Bell 206-B
Cougar
Bell 412

<< Nazaj
Stran 16
//Ena od temeljnih nalog Slovenske vojske je tudi sodelovanje pri zaščiti in reševanju ob naravnih in drugih nesrečah. Vojaško letalstvo ni namenjeno samo varovanju slovenskega zračnega prostora, pomembnih objektov in enot, zagotavljanju zračne podpore enotam SV, ampak tudi opravljanju nalog v sistemu zaščite in reševanja ob naravnih in drugih nesrečah.//
Kako vojaška letala ščitijo in rešujejo?

Vojaške letalske enote sodelujejo:

- v reševalnih akcijah in pri gašenju požarov
- z enotami za jedrsko, radiološko, kemično in biološko zaščito
- z inženirskimi enotami
- z zdravstveno službo
- v sistemu helikopterske nujne medicinske pomoči
- pri iskanju in reševanju iz zraka na morju in na kopnem
- pri reševanju v gorah
- pri evakuaciji slovenskih državljanov


Za nujne intervencije, medbolnišnične prevoze, prevoze inkubatorjev in reševanje v gorah sta vsak dan za polet v 15 minutah pripravljena dva helikopterja Slovenske vojske. Za nujne prevoze organov za presaditev na območju Evrope je zagotovljena dežurna posadka letala Falcon 2000EX.


Kaj vse počnejo vojaška letala in helikopterji? (Obkroži vse pravilne odgovore)
prevažajo inkubatorje
rešujejo v gorah
gasijo požare
gnojijo polja
<< Nazaj
Stran 17
Čestitamo za brezhiben polet! 🛩️✈️🛫

Zapomni si, z višine je vse videti preprosteje in bolj logično. Hvala, ker se učiš in zabavaš z nami!
💜💙💚🧡💜💙💚🧡💜💙💚🧡💜💙💚🧡💜💙💚🧡💜💙💚🧡💜💙💚🧡💜💙💚🧡💜💙💚🧡
Zdaj pa sledi ...

NAGRADNI IZZIV
Tokrat te vabimo, da se preizkusiš v bolj tehničnem risanju. Postavi se v čevlje bratov Rusjan ali celo Leonarda da Vincija, nariši svoj letalnik ali načrt zanj. Lahko se lotiš svojega najljubšega letala ali pa si izmisliš nekaj čisto novega! Risbo pošlji po navadni pošti do 15. 2. 2025 na naslov Uredništvo Vesele šole, Slovenska 29, 1000 Ljubljana, ali po e-pošti na vesela.sola@mladinska-knjiga.si. Med prispelimi risbami izžrebali eno, ki jo bomo nagradili. 📖✒️Zato ne pozabi na kuverto napisati svojega imena, priimka in naslova.😉 Imena zmagovalcev bomo objavili na veselasola.net pod zavihkom Za tekmovalce v sedmih dneh po datumu oddaje prispevkov.
🥳🎉👏🤝👍🌷
Sicer pa lahko tudi z rešeno učno potjo prideš do lepe knjižne nagrade.:green_book: Seveda pa nam moraš prej zaupati svoje podatke. :smiley:
📚😍
Ime: *
Priimek: *
E-mail: *
Osnovna šola:
Razred:

* obvezen podatek



<-