Labirint čustev

Stran 1



Labirint čustev

(e-učna pot)
SEPTEMBER 2024

Žalost, veselje, groza, navdušenje ... kakšen je namen čustev? In zakaj se na enak dogodek ne odzovemo vsi z enakim čustvom? Spoznajmo, kako čustva nastanejo in kako nam lahko pomagajo živeti lepše in bolje.

Težavnost: od 4. do 6. razreda ali od 7. do 9. razreda OŠ, izberi spodaj!
Predvideni čas reševanja: 15–25 min
Učni cilj: Spoznajmo osnovna čustva in njihove kombinacije, kaj nam sporočajo in kako jih lahko najbolje izkoristimo v svoj prid. Dotaknili se bomo tudi težav, ki jih čustva lahko povzročijo, in rešitev zanje.
Avtorica učne poti: Irena Duša Draž
Avtorica tiskane izdaje v reviji PIL: Jana Zirkelbach

Ilustracije: Matej de Cecco
Slikovno gradivo učne poti: Shutterstock

 
<< Nazaj
Stran 2
Od žalosti do veselja, od oboževanja, do nejevolje – čustva so zapletena, čudovita in nadvse koristna. Najlepše jih je raziskovati, tako pri sebi kot pri drugih.
»Ne pozabimo, da so drobna čustva veliki kapitani naših življenj, ki jih ubogamo, ne da bi se tega zavedali.«
nizozemski slikar Vincent van Gogh


Ali veš, da se čustva v prvi vrsti delijo na prijetna in neprijetna? 🥰😤 In na takšna, ki hitro minejo, pa na takšna bolj dolgotrajna? ⏳

🤒😷 Še bolj te bo presenetilo dejstvo, da so čustva nalezljiva!

Veliko je skrivnosti, ki ti lahko pomagajo k boljšemu počutju in uspehu!


Zato se skupaj podajmo na pot odkrivanja čustev – naučili se bomo, kako jih prepoznati, kakšna je njihova naloga, in kako se lahko imamo s poslušanjem svojih čustev in čustev drugih vsi skupaj lepše.
Gremo? :point_right:

<< Nazaj
Stran 3
Čeprav pogosto razmišljamo o tem, kaj čutimo, se ne ukvarjamo preveč z vprašanjem, kako čustva delujejo. Z njimi namreč živimo že od rojstva in so zato za nas samoumevna kot zrak, ki ga dihamo.


»Človek je lahko gospodar svojih dejanj, a nikoli gospodar svojih čustev.«
francoski pisatelj Gustave Flaubert

KAJ SO ČUSTVA?
Ker čustva doživljamo in poznamo vsi, imamo občutek, da o njih že vse vemo. A če bi k nam prišli obiskovalci z drugega planeta in bi jim morali razložiti, kaj so čustva, bi se nam hitro začelo zapletati.

Čustva so odziv
😊Čustva nastanejo kot odziv na dogajanje v nas ali okoli nas. Če nas nekaj zelo boli, lahko občutimo strah, ko nas objame ljubljena oseba, občutimo srečo, in če odpade izlet, ki smo se ga zelo veselili, občutimo žalost.

Čustva nastajajo v možganih.
🧠Čeprav mnogi s čustvi povezujejo srce, pravzaprav nastanejo v možganih. Lahko pa čustva vplivajo na srce, ki včasih začne hitreje biti od navdušenja, groze, presenečenja ...

Čustva sprožijo odziv.
🏋️‍♀️Glavna naloga čustev je, da nas spodbudijo, naj nekaj naredimo ali sprejmemo neko odločitev.

Ljudi, ki se čustveno odzivajo, pogosto kritizirajo, češ da namesto z glavo razmišljajo s srcem. Ta trditev je nesmiselna. Zakaj? Označi odgovor, ki je pravilen.
Čustva nastajajo v možganih, zato se čustveni ljudje odzivajo »z glavo«.
Ker gre ljubezen skozi želodec, je logično, da namesto z glavo razmišljajo z želodcem.
<< Nazaj
Stran 4
Zemljevid osnovnih čustev je tako logičen, da bi mislili, da ga poznamo od nekdaj. A s čustvi smo se začeli podrobno ukvarjati nedolgo nazaj. Osnovnih šest čustev so psihologi določil šele pred dobrimi 50 leti.
»Ne želim biti suženj svojih čustev. Hočem jih uporabljati, uživati v njih in jim vladati.«
irski pisatelj in dramatik Oscar Wilde

OSNOVNA ČUSTVA

Ko vidiš, da se nekdo smehlja, veš, da je vesel.🙂 Če joka, veš, da je žalosten.😢 Nekateri odzivi so enaki po vsem svetu, v različnih kulturah, od Inuitov na ❄️Arktiki do Jaganov, indijanskega plemena na Ognjeni zemlji.🔥
Osnovna čustva so tista, ki jih občutimo vsi. Zato rečemo, da so univerzalna. Osnovnih čustev je šest, zagotovo jih že poznaš:

🙂Veselje
😔Žalost
😨Strah
😡Jeza
😯Presenečenje
🤮Gnus

Vsako čustvo ima svoj namen in svoje posebnosti, več o njih si lahko podrobno prebereš v Pilovi veselošolski prilogi. 💙

Čustva se med seboj tudi sestavljajo v bolj zapletena, kompleksna čustva. 🪢 Poskusi razvozlati, katero čustvo se je zamešalo v premetanki.


Č P E S E N E R E E N J

Tvoj odgovor:
<< Nazaj
Stran 5
Novejše raziskave kažejo, da osnovnih čustev ni šest, ampak le štiri. Jezo in gnus namreč spremljajo podobni izrazi na obrazu, enako velja za presenečenje in strah.
»Treba je paziti na srce; kdor ne pazi nanj, izgubi tudi glavo.«
nemški filozof Friedrich Nietzsche

SESTAVLJENA ČUSTVA

Sestavljena ali kompleksna čustva so, kot že ime pove, čustva, ki so kombinacija➕✖️➗dveh (ali več) osnovnih čustev.
Recimo: veselje + presenečenje = vzhičenost🥳
Ali: strah + jeza + gnus = bes😤
Tudi že sestavljena čustva se naprej sestavljajo v nova, kar gotovo občutiš tudi na lastni koži.😵‍💫Z odraščanjem namreč čustva postajajo vedno kompleksnejša in preprostim otroškim čustvom se pridružijo sram, ponos, zaničevanje ...
🙂😍😩😡🤗😭
Kako razumeti in obvladovati svoja čustva, lahko poslušate v podkastu Prvič.

(Če se posnetek ne prikaže samodejno, klikni https://365.rtvslo.si/arhiv/prvic/175030175.)


Gremo naprej! :point_right:
<< Nazaj
Stran 6
V preteklosti je bilo čustva moderno skrivati, danes pa vemo, da zatiranje čustev ni zdravo. Ko pustimo čustva iz sebe, se kažejo na obrazu, telesni drži, načinu dihanja, glasu ... Prepoznavanje čustev pri drugih in odzivanje nanje je zelo pomemben del komunikacije.
»Ko vzkipi jeza, pomisli na posledice.«
kitajski filozof Konfucij

NISO VSA »ČUSTVA« ČUSTVA

V slovenskem jeziku največkrat govorimo o čustvih in občutkih, pa tudi o tem, kako se počutimo.🤔 Te tri stvari jemljemo kot eno in isto, a zemljevid čustvovanja je nekoliko bolj zapleten.
Najprej so tu seveda čustva, ki so rezervirana za pomembne stvari in trenutke.
💚
Občutke imamo po drugi strani ves čas, sproža jih vse, kar zaznavamo.
💛
Najburnejši in najkrajši odzivi so afekti.
🩵
Silovita čustva, ki dolgo trajajo, so strasti.
💜
Razpoloženje prav tako traja dalj časa, a je bolj mlačne narave.


Mnogi odzivi se lahko pojavijo v različnih oblikah, pa vendar nekatere pogosteje vidimo skupaj. Poskusi povezati pare
razočaranje
veselje
lakota
čustvo
razpoloženje
občutek

<< Nazaj
Stran 7
Nekatera čustva so na slabem glasu, ker so neprijetna in se je z njimi težko ukvarjati. A čisto vsako čustvo ima svoj smisel in pomembno nalogo. Motivira nas, da nekaj storimo, vpliva na nas, da sprejmemo odločitev in nam omogoča, da bolje razumemo sebe in druge.
»Lahko mižiš pred stvarmi, ki jih nočeš videti, nikakor pa ne moreš zapreti srca pred stvarmi, ki jih nočeš čutiti.«
ameriški igralec Johnny Depp


DOBRA IN SLABA ČUSTVA?

⛔Čustva pogosto delimo na pozitivna👍🏻 in negativna,👎🏻 a ta delitev ni le napačna, ampak tudi škodljiva.


Vsa čustva so pozitivna, ker nas spodbujajo, naj poskrbimo zase. Res pa to dosežejo na različne načine -– nekateri so prijetni, drugi pa ne. Čustva zato delimo na prijetna in na neprijetna.

📈Razlikujejo se tudi po intenzivnosti, najbolj intenzivna so afekti.💣


Na levi so osnovna čustva, na desni pa ta ista čustva v intenzivni obliki – afektu. Ugotovi, katera so si sorodna.
jeza
strah
veselje
panika
bes
evforija
<< Nazaj
Stran 8
Na osnovna čustva se povsod po svetu odzivamo z enakimi izrazi na obrazih (pomisli na gnus), a različne kulture postavljajo različna pravila, kako je treba čustva pravilno izražati.
»Tvoja čustva so sužnji tvojih misli in ti si suženj svojih čustev«
ameriška pisateljica Elizabeth Gilbert

KULTURNE RAZLIKE

Že res, da so čustva univerzalna,🌎 a na različnih koncih sveta imajo ljudje zelo različne navade, ko gre za izražanje čustev. Poglejmo si nekaj primerov, ki vam bodo morda prišli prav, če z družino načrtujete potovanje v daljne kraje.✈️👙

Hvaležnost
🙏🏻Pri nas hvaležnost pogosto izkazujemo z darili.🎁 Od prejemnika darila je vljudno, da ga takoj odpre in se zanj zahvali, tudi, če mu sploh ni všeč. Na Japonskem ⛩️in Kitajskem 🐉 pa je ravno obratno. Tam darilo lahko odprejo šele, ko darovalec odide. Poleg tega je vljudno, da se prejemnik darila brani in ga vzame šele po dolgem vztrajanju darovalca.

Sram in zadrega
😳Tudi v tem primeru imajo ljudje na različnih koncih sveta povsem obratne navade. V večini zahodnih držav sta zadrega in sram nekaj slabega in se ju trudimo skriti.🙈 Tudi drugih ne želimo spravljati v zadrego. V arabskih državah👳sta zadrega in sram pozitivni čustvi, saj kažeta, da si časten.

Smeh
🤣Ko nekdo pove šalo v ZDA,🗽 se morajo vsi okrog njega od srca nasmejati, sicer lahko obveljajo za nesramne. V Nemčiji🥨 te navade nimajo, pogosto nekdo pove šalo in se nihče niti nasmehne ne, ampak pogovor teče naprej, kot da se ni nič zgodilo. Ali je zato krivo pregovorno nemško pomanjkanje humorja in kakšne so v tem primeru slovenske navade?🤷🏻‍♀️Presodite sami.

Žalost
Žalost je osnovno čustvo, ki ga občutijo vsi ljudje na svetu,😔 kako ga izražajo, pa je že druga pesem. V evropski katoliški tradiciji žalovanje za pokojnikom na primer spremlja dostojanstvenost. Zganjanje vsakega cirkusa velja za neokusno. Nasprotno številne afriške in karibske kulture žalost razkazujejo jasno in glasno, saj s tem kažejo spoštovanje do preminulega.


Kam bi bilo dobro odpotovati na počitnice, če vam je pogosto nerodno?
Dhofar
Chengdu
Frankfurt
<< Nazaj
Stran 9
Čustvo prepoznaš tako, da si prisluhneš v trenutku in poskušaš razumeti, kaj občutiš. Čustva je nato dobro sprejeti, ne da bi se zaradi njih kritiziral ali obsojal. Namesto tega poskusi razumeti, da so čustva naravna in preprosta sporočila, ki poskušajo doseči, da bolje ravnaš in razmišljaš.
»Sreča v resnici ni stalna. Vsake toliko okusiš trenutek sreče, ves ostali čas pa se boriš za te trenutke.«
ameriška pevka Taylor Swift

ČUSTVA JE POMEMBNO PREPOZNATI

Morda vam je že kdaj kdo rekel, da čustev ni dobro tiščati v sebi. 🩺Celo zdravniki svarijo, da se pri ljudeh, ki svoja čustva pretirano zavirajo, lahko pojavijo različne bolezni.🤒
Če hočemo, da nam čustva pomagajo, namesto da nam otežujejo življenje, jih moramo predvsem prepoznati 👨🏻‍🎓– šele nato se lahko nanje pravilno odzovemo.
Strokovnjaki svetujejo: Ko občutite neko čustvo, pomislite, na katero potrebo vas opozarja. Čustva lahko bolje uravnavamo in sprejmemo šele, ko razumemo njihov edinstven namen.

Primer: 😠😨😂
Jeza sporoča, da se počutiš nemočnega. Ko to razumeš, lahko razmisliš, kako se lotiti situacije, da dobiš nad njo vsaj malo nadzora.✔️
Strah sporoča, kaj ti je pomembno. Kadar je na kocki🎲 kaj nepomembnega, se ne pojavi. Ko veš, kaj je zate pomembno, lahko bolje razumeš svoj strah, predvsem pa lahko s svojimi dejanji zaščitiš, kar ti je pomembno, namesto da bi iz strahu deloval ravno obratno.✔️
Veselje sporoča, da si na pravi poti. Spodbuja te, da nadaljuj, in te opremi z dodatno energijo za to.✔️

Poglej si posnetek, v njem se skriva odgovor na vprašanje!

(Če se posnetek ne prikaže samodejno, klikni tukaj.)

S čim se lahko pomirimo, kadar smo jezni ali razburjeni?
Z dihanjem
S počepi
S sladkarijami
<< Nazaj
Stran 10
Komunikacija je zapletena - ne glede na to, kako zelo bi jo radi razstavili na osnovne dele, vedno znova ugotovimo, da so ti med seboj tesno prepleteni. Obrazna mimika, glas in čustva naj bi bili tako ločeni elementi nebesedne komunikacije, a čustva vplivajo tako na izraz na obrazu kot na glas. Podobno velja tudi za vse druge »sestavine« nebesedne komunikacije.
»Če si srečen, lahko srečo tudi daješ. Če nimaš rad samega sebe ali če nisi zadovoljen s sabo, lahko naprej daješ samo to.«
brazilska manekenka Gisele Bundchen

ČUSTVA DRUGIH

Ste vedeli, da kar 90 % komunikacije poteka onkraj besed? 😶To je neverbalna ali nebesedna komunikacija, ki obsega:
📣obrazno mimiko 😏
📣kretnje 🤟🏻
📣telesno držo 🤸
📣očesni stik 👀
📣glas 🗣️
📣bližino (kako skupaj ali narazen stojimo) 🫂
📣čustva 💞

Prepoznavanje čustev drugih in odzivanje nanje je torej pomembno, če se hočemo razumeti med sabo. 📖Sposobnost »branja« čustev sta povezani z empatijo in čustveno inteligenco.

🌟Ste vedeli?🌟
Če bi radi razumeli, kako se nekdo počuti, zaprite oči in napnite ušesa. Ljudje namreč natančneje prepoznavamo čustva drugih, če samo poslušamo in ne gledamo. 👂🏻👂🏻👂🏻


Se znaš odzivati na čustva drugih?
Pa poglejmo. Predstavljaj si, da je tvoj najboljši prijatelj ali prijateljica jezen nate. Za to ima dober razlog, a dober razlog imaš tudi ti, saj enostavno ni šlo drugače, kot da si ga/jo pustil na cedilu. Kako se je najbolje odzvati v takšni situaciji?
Prijatelju ali prijateljici daš čas, da se pomiri, nato se poskusiš pogovoriti.
Pojasniš, zakaj se moti, poleg tega ni lepo, da ne razume tvoje težave.
Opravičiš se in hočeš čimprej rešiti nesporazum.

<< Nazaj
Stran 11
Ljudje z visoko čustveno inteligenco zelo dobro prepoznavajo svoja čustva, pa tudi to, kako ta vplivajo na druge. Svoja čustva uravnavajo na zdrav način, imajo visoko motivacijo in močan občutek smisla. Ker imajo tudi dobro razvito empatijo in socialne spretnosti, gradijo močne in pozitivne odnose.
Če se vam vse to zdi prezahtevno, nikar ne obupajte. V času odraščanja je normalno, da vam čustva pogosteje nagajajo kot ne, za kar so krivi hormoni (o njih več v nadaljevanju).
»Po mojih izkušnjah je ena najpomembnejših stvari, ki se jih lahko zaveš o depresiji, ta, da nisi sam. Nisi prvi, ki to prestaja, ne boš zadnji, ki to prestaja.«
ameriški igralec Dwayne Johnson – The Rock

ČUSTVENA INTELIGENCA IN EMPATIJA
Čeprav ju pogosto uporabljamo kot sinonima , čustvena inteligenca in empatija nista eno in isto. Nekateri ju imenujejo tudi različni strani istega kovanca.🪙

Čustvena inteligenca se nanaša na sposobnost prepoznavanja, razumevanja in obvladovanja lastnih čustev in čustev drugih. Izraz je postal priljubljen leta 1995 s knjigo psihologa Daniela Golemana Čustvena inteligenca
Med pomembnimi dejavniki čustvene inteligence boste našli:
👓samozavedanje
🕶️samoregulacijo
👓motivacijo
🕶️empatijo
👓socialne spretnosti
💖💗🥰💞
Empatija je torej tudi element čustvene inteligence, obsega pa predvsem sposobnost razumevanja in vživljanja v čustva drugih.
💖💗🥰💞
Kaj je glavna razlika med empatijo in čustveno inteligenco?
Čustvena inteligenca vključuje prepoznavanje čustev, empatija pa vživljanje v čustva drugih.
Čustvena inteligenca vključuje prepoznavanje čustev, empatija pa njihovo obvladovanje.
Ni razlike, obe prinašata uspeh v življenju.

<< Nazaj
Stran 12
Nekateri menijo, da so mačke hladne in jih nič ne gane, v resnici pa doživljajo in kažejo vsaj vseh šest osnovnih čustev:
😾 jezo
😽 veselje
🙀 strah
🙀 presenečenje
😾 gnus
😿 žalost
»Nemogoče je, da bi živeli s psom ... ali mačko in vam ne bi bilo popolnoma jasno, da imajo tudi živali osebnosti in razum in čustva.«
primatologinja in okoljevarstvenica Jane Goodall

IMAJO TUDI ŽIVALI ČUSTVA?
🐓🐇🐁🐏🐅🐊
Več kot vemo o živalih, manj jasno je, kaj nas pravzaprav loči od njih. Tako je na primer dolgo veljalo, da živali za razliko od ljudi ne morejo čustvovati, saj niso dovolj razvite. Ali kot so temu rekli včasih:
Živali nimajo duše.
🐂🐖🐈🐍🐿️🦙
Vse, kar je povezano z živalmi, preučuje zoologija, del biologije. Drugi del biologije je botanika, ki raziskuje rastline.🌵 Debate o tem, kaj je duša, ali sploh obstaja in kdo si jo lasti, še niso zaključene, zagotovo pa je danes že jasno, da tudi mnoge živali občutijo različna čustva.
🐀🐦‍⬛ 🐶 🦑🐊🐝
Verjetno boste ob tem najprej pomislili na človeku podobne opice, kot so šimpanzi🐵 in gorile🦍, a znanstveniki danes menijo, da čustva pozna veliko, morda celo vse živali.
Med njimi so, kot zagotovo veste iz lastnih izkušenj, 🐶 in 😺, dokazano pa tudi:
🐀 podgane
🐖 prašiči
🐐 koze
🐝 čebele
Prav ste prebrali, celo čebele so v poskusih pokazale, da so lahko vesele ali žalostne.

Kako rečemo znanstveniku, ki preučuje samo živali?
Zoolog
Botanik
Biolog
<< Nazaj
Stran 13
Ribe čutijo bolečino, stres in strah. Raziskovalce je zelo presenetilo, da poleg negativnih čustev čutijo tudi veselje in ugodje.
»Ni ga dejanja, ni ga čustva, ki si ga ne bi delili z nižjimi živalmi. Jezik je edino, po čemer jih prekašamo.«
irski pisatelj in dramatik Oscar Wilde

POSKUSI NA ŽIVALIH

Poskusi na živalih🐁 so na zelo slabem glasu, predvsem zaradi poskusov v laboratorijih,💉 kjer »pomagajo« iskati nova zdravila in razvijati kozmetične izdelke. A znanstveniki, ki raziskujejo vedenje živali, dajejo njihovo varnost in zdravje na prvo mesto, Prisotnost čustev pri njih ugotavljajo tako, da jih opazujejo v različnih okoliščinah. Žival občuti čustva, če kaže pesimizem v slabih razmerah in optimizem , ko je vse v najlepšem redu.
🐭🐮🐵🐯🐰🐴
Največ raziskav o živalskih čustvih se osredotoča na vretenčarje :
🦥sesalce
🦚ptice
🐢plazilce
🐸dvoživke
🐠ribe
🐟🐠🦈🐡🐠🐟
Vam je že kdo kdaj rekel, da ste tiho kot riba?
Ljudje lahko povemo, kako se počutimo, čeprav je včasih tudi za nas to težko. Živali nam tega ne morejo povedati z besedami, lahko pa nam namignejo s svojih oglašanjem. Ribe ne morejo niti tega. Zato raziskovalci poleg opazovanja v različnih okoljih merijo tudi spremembe v koncentracijah hormonov in tako ugotavljajo, kako se odzivajo v različnih situacijah.
🐠🫧🪼🐟
Poleg oglašanja in hormonov se pri živalih čustva kažejo še v izrazu (povešenih uhljih, na primer), odločitvah in telesnem odzivu (na primer hitrejšem bitju srca).
🐱🐶🐕🐈‍⬛🐾
Kako dobro razumeš živali?














Kaj bi rada tale muca?
Crkljanje.
Mir
Čokolado

<< Nazaj
Stran 14
Že dojenčki čustvujejo, a njihova čustva so še zelo preprosta. Skozi otroštvo se vse bolj razvijajo, v obdobju pubertete pa dobesedno eksplodirajo v številna močna, sestavljena in zrela čustva. Najstniki se jih morate naučiti prepoznavati, razumeti in obvladovati, kar je precej naporna naloga in lahko povzroči nihanje razpoloženja.
»Čustev se ne da ignorirati, pa naj se zdijo še tako neupravičena ali nehvaležna.«
avtorica dnevnika Ana Frank

ČUSTVENI VRTILJAK NAJSTNIŠTVA
Najstniška nihanja v razpoloženju so dosegla svetovno slavo,🤩 ki se ji z eno besedo reče kar »hormoni«. Pa ste vedeli, da hormoni začnejo nagajati že v prednajstniškem obdobju (9 do 12 let)?

Hormonske spremembe, ki nastopijo z začetkom pubertete, se lahko začnejo odvijati že pri devetih letih.🤯 Včasih je veljalo, da puberteta, ki ji rečemo tudi adolescenca, traja do 19. leta, zadnje raziskave pa so njen časovni okvir raztegnile vse do 25. leta starosti.🤦🏻‍♂️

Poleg telesnih sprememb lahko pričakuješ:
💥nihanje razpoloženja
💣močni občutki in čustva
💥frustracije in hitra jeza
💣sram
💥neodločnost
Kadar tako čutite, je pomembno vedeti, da ni z vami nič narobe in da bo minilo.😮‍💨Na srečo ima odraščanje tudi pozitivne stranske učinke, med čustvenimi najdemo poudarjeno navdušenje in radost.🤗

O čustvih je treba govoriti in zato potrebujemo besede, veliko besed. Včasih celo več besed za isto stvar. Veš, katere sodijo skupaj?
sinonim
puberteta
anksioznost
adolescenca
tesnoba
sopomenka

<< Nazaj
Stran 15
Kot vidiš, je hormonska slika zapletena reč, sploh če upoštevamo, da morajo biti za dobro čustveno počutje vsi v ravnovesju. Odraščanje jih rado vrže iz tira, a na dolgi rok lahko na srečo veliko narediš z gibanjem, zdravo hrano in dovolj spanca. Svoje prispeva tudi druženje s prijatelji, pomembno pa si je vzeti tudi čas, da se umiriš in urediš misli, oziroma, kot temu rečejo odrasli, za meditacijo.
»Sreča je odvisna od nas samih.«
starogrški filozof Aristotel

HORMONSKA SLIKA
Težavam, ki spremljajo pospešek na poti v odraslost, se ne da izogniti🤷🏻‍♀️. In ker velja, da je vsaka stvar manj strašna, če jo pobliže spoznaš, se torej pogumno spopadimo s hormoni.

Hormoni so kemični prenašalci, ki v prenašajo sporočila po telesu. Pomembni so za ogromno stvari, tudi za razpoloženje. Zanj je specializirana tale druščina:
🌞
Serotonin
Rečejo mu tudi »hormon sreče.« Pomaga uravnavati razpoloženje, spanje in apetit. Nizke ravni serotonina so povezane z depresijo in anksioznostjo.
🏆
Dopamin
»Hormon nagrade« je zadolžen za užitek in motivacijo. Ko nekaj dosežeš ali doživiš kaj prijetnega, se raven dopamina dvigne in preplavi te občutek zadovoljstva.
💕
Oksitocin
»Hormon ljubezni« je povezan z dobrimi odnosi in občutki zaupanja ter navezanosti. Poskoči, kadar se objemaš, dotikaš ali družiš z ljubljenimi osebami.
🌩️
Kortizol
Kadar smo pod stresom, se dvigne raven kortizola, ki mu rečemo tudi »hormon stresa«. Visoka raven kortizola povzroči tesnobo, razdražljivost in nihanja v razpoloženju. Kratki navali kortizola niso problematični, škodljiv je le, če smo mu izpostavljeni kar naprej.
🪂
Adrenalin
Ta hormon za razliko od drugih nima ljubkovalnega imena, čeprav je od vseh verjetno še najbolj znan. Tudi ta je povezan s stresom, a bolj kratkoročno. Povzroči povečanje energije in pozornosti, kar je koristno v nevarnih situacijah, nekateri pa je ta občutek tako všeč, da se lotijo adrenalinskih športov. Če ga je preveč, lahko povzroči tesnobo.
💊
Endorfini
Tem hormonom rečemo tudi »naravno sredstvo proti bolečinam« in se sproščajo med telesno aktivnostjo, smehom ali uživanjem v najljubših dejavnostih. Povzročajo občutke evforije in zmanjšujejo bolečino.


Zdaj veš, kateri hormon je zadolžen za katera čustva in občutke. Da naloga ne bo prelahka, jih namesto s hormoni poveži z dejanji, ki te bodo do njih pripeljala
skok s padalom
odbojka s prijatelji
objemanje
sreča
evforija
presežek energije

<< Nazaj
Stran 16
Obstajajo učinkoviti, pa tudi neučinkoviti ali celo škodljivi načini soočanja z nihanji ali motnjami razpoloženja, zato je prav, da jih spoznate. Tako se boste lažje soočili s težavami, če bodo enkrat prišle.
»Duševno zdravje ni osebni neuspeh.«
ameriška pevka Demi Lovato

KAJ JE NORMALNO

Ko hormoni divjajo, se zlahka vprašamo, ali je to še normalno ali pa je kaj narobe z nami. Takšne situacije so lahko še kar strašljive.😨Še bolj strašljive so, če se tega ne sprašujemo le sami, ampak tudi naši starši, ki bi, roko na srce, res lahko včasih upoštevali lastne nasvete in malo premislili, preden stegnejo jezik.
🍃🌧☔💦
Čustvene motnje
Spadajo pod duševne motnje. Ko govorimo o čustvenih motnjah, mislimo na tiste, ki vplivajo na razpoloženje, čustva in vedenje. Zato so bolj znane kot razpoloženjske motnje. Predstavljate si jih lahko kot polena,🪵 ki vam jih motnja meče pod noge. Z vsako se da živeti, le veliko več energije je treba vložiti, da prideš do istega cilja kot nekdo brez nje. Najpogostejši motnji razpoloženja sta anksioznost in depresija.
💔🥺🥀
Kako torej vemo, ali imamo čustveno motnjo ali zgolj »hormone«? Tudi hormonska nihanja imajo namreč lahko podobne učinke kot anksioznost in depresija.👩‍⚕️Celo strokovnjaki včasih rabijo precej časa, da ugotovijo, v čem je težava. Osnovno pravilo je, da moraš po pomoč, če težave trajajo več kot dva tedna, če opaziš bistvene spremembe v spanju ali pri hrani ali če se samopoškoduješ.
🚢🆘🛟🚨📢
Anksioznost
Anksioznost ali tesnoba je neprijetno, strahu podobno čustveno stanje. Pojavi se lahko kar naenkrat ali pa počasi narašča.⏰ Prav tako lahko traja le kratek čas ali pa je prisotna ves čas. Prepoznaš jo po vznemirjenosti, občutkih ogroženosti, strahu in paniki . Preden anksioznost postane motnja, jo lahko krotiš z gibanjem, umirjanjem in tako, da se zamotiš s čim drugim.🏃 Če to ne deluje, je treba po strokovno pomoč.
🥺🥀❤️🩹
Depresija
Več o depresiji izveš od Lili in njenih prijateljev!

(Če se posnetek ne prikaže samodejno, klikni tukaj.)
🍃🌧☔💦
Ker je v težki situaciji včasih težko vedeti, kam se obrniti po pomoč, sta tukaj dve spletni svetovalnici, kjer bodo vsakemu hitro pomagali ugotoviti, kako naprej.
Za prvo skrbi Nacionalni inštitut za javno zdravje, drugo pa najdete kar na domači spletni strani.

Pobrskaj po vsebinah #tosemjaz povezavo in ugotovi, kateri so TRIJE znaki depresije v mladostništvu.
Trma
Zamerljivost.
Nemir
Agresivnost
Občutki krivde
<< Nazaj
Stran 17
Tisti, ki jih mučijo hude čustvene težave in težko sprejmejo sebe, lahko takšne stiske navzven kažejo z motnjami hranjenja. Navidezni problem s hrano v globini skriva trpljenje, ki je nastalo zaradi cele vrste različnih razlogov.
»Človek ne more dobro razmišljati, dobro ljubiti, dobro spati, če ni pred tem dobro jedel.«
angleška pisateljica Virginia Woolf

MOTNJE HRANJENJA

Motnje hranjenja moramo razlikovati od motenj prehranjevanja,🍽️ ki veljajo za nekakšno predstopnjo motenj hranjenja. Hkrati pa ni nujno, da se v njih tudi razvijejo. To je podobno kot pri boleznih odvisnosti. Če nekdo kadi travo, ni nujno, da bo pričel uživati tudi heroin.☠️ Večina tistih pa, ki uživajo heroin, so pred tem kadili travo.
🥤🥗🍔🍗🍟🥓
Med motnje prehranjevanja sodijo neustrezne prehranjevalne navade, kot na primer: neredno hranjenje, pogosta nihanja telesne teže zaradi različnih diet,⚖️ uživanje le določene vrste hrane (neuravnotežena prehrana) in podobno. Motnje prehranjevanja niso nujno znak določene duševne motnje.
🥬🥒🍅
Tako ni iz trte zvito priporočilo, da je potrebno jesti uravnoteženo in raznoliko hrano najbolje štiri ali pet krat dnevno. (povzeto po #tosemjaz)
🍍🍎🍓🍇
O motnjah hranjenja je zelo pomembno govoriti. Pa tudi poslušati. 🥗

(Če se posnetek ne prikaže samodejno, klikni tukaj.)

Zdravniki priporočajo štiri do pet obrokov na dan. Mladostniki najraje izpuščajo zajtrk. Opravi hitro anketo med svojimi prijatelji in povej, koliko vas redno zajtrkuje. Lahko pa si pomagaš tudi z raziskavo NIJZ.
vsak drugi
vsak tretji
vsak četrti
vsak peti
<< Nazaj
Stran 18
Ljudje, ki trpijo za depresijo, anksioznostjo, PTSM ali drugimi čustvenimi motnjami so v večji nevarnosti, da razvijejo škodljive odvisnosti.
»Biti ranljiv je pravzaprav moč, ne slabost — zato je postaja vedno pomembneje, da govorimo o duševnem zdravju.«
irski pisatelj in dramatik Cara Delevingne

HUJŠE ČUSTVENE MOTNJE
Depresija, anksioznost in tudi motnje hranjenja so le najpogostejše čustvene motnje, ki na žalost pestijo vedno mlajše. Poleg njih je treba omeniti vsaj še dve.
💊
Bipolarna motnja
Včasih so ji rekli manična depresija, ker gre za motnjo v delovanju možganov,🧠 pri kateri se izmenjujejo daljša obdobja manije in depresije. Takšni skrajni premiki v razpoloženju med obema poloma, skrajno navdušenim in skrajno obupanim, se lahko izmenjujejo na nekaj tednov.
Nekateri ljudje imajo epizode sprememb v razpoloženju večkrat na leto, drugi le redko. Bipolarna motnja ni ozdravljiva, a jo je mogoče kot nekatere druge kronične bolezni (na primer sladkorno bolezen) uspešno nadzirati z zdravili.💪
💊
Posttravmatska stresna motnja
Na kratko PTSM je močna anksiozna reakcija, ki je posledica preživetja izjemno hudega dogodka, travme. PTSM ima lahko celo vrsto vzrokov in simptomov, kot pri drugih čustvenih motnjah pa tudi v tem primeru pomagajo psihoterapija in ustrezna zdravila.


Katera trditev ne drži?
Za duševno zdravje lahko poskrbimo s spanjem, gibanjem in zdravo hrano.
Čustvene motnje lahko premagamo z močno voljo.
Kadar težave trajajo več kot dva tedna, moramo poiskati pomoč.
<< Nazaj
Stran 19
Depresija, motnje hranjenja, anksioznost in druge čustvene motnje so v marsičem podobne pljučnici ali vnetju ušesa. So zelo neprijetne, a obvladljive, in zahtevajo obisk zdravnika, psihologa ali psihiatra.
»Upanje obstaja, tudi kadar ti možgani govorijo, da ga ni.«
ameriški pisatelj John Green

POMOČ OBSTAJA

Čustvene težave in duševne motnje so bile včasih tabu in ljudje so stoletja trpeli brez razumevanja bližnjih in okolice.😢 Danes je na srečo drugače in k temu so gotovo pripomogle številne organizacije in ljudje, ki nas vse pridno ozaveščajo o težavah z duševnim zdravjem.

🤙Če se ti ali kdo od tvojih prijateljev ali prijateljic znajdete v stiski, se lahko za prvo pomoč in nasvet obrnete na enega od naslednjih naslovov:
⚕️
V spletni svetovalnici #tosemjaz ti bodo na vprašanje odgovorili strokovnjaki, lahko pa tudi pobrskaš po arhivu vprašanj in odgovorov, ki so jih v preteklosti postavili tvoji vrstniki. Na voljo je tudi cela vrsta člankov o temah, povezanih s pastmi odraščanja.
🗣️
CoolKids je program za premagovanje anksioznosti. Namenjen je otrokom in mladostnikom, poleg skupinskih in individualnih srečanj ponuja tudi veliko spletnih vsebin.
☎️
TOM telefon za mladostnike lahko pokličete na 116 111, veliko informacij (tudi) o duševnem zdravju pa ponuja tudi na spletu.
🤝🏻
Ne pozabite niti na PILovo svetovalnico, kjer bodo na vaše dileme odgovorili strokovnjaki in vrstniki, v zameno pa lahko s svojimi izkušnjami in razmišljanjem tudi sami pomagate drugim.

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je pripravil seznam, koga poklicati v hudi stiski, a se je vanj prikradel poredni škrat. Ga najdeš?
dežurno ambulanto najbližje psihiatrične bolnišnice
dežurnega zdravnika
reševalno službo na 112
urgentno psihiatrično ambulanto v Ljubljani na 01/4750 670
najbližjo lekarno
<< Nazaj
Stran 20
Odlično, tvoja čustvena inteligenca presega vse meje! 🙌

NAGRADNI IZZIV
Nariši svoj vrtiljak čustev. 🎨🖌️ Lahko je prikaz, kako so po tvoje čustva povezana med sabo, kot na primer Plutchikovo kolo čustev, lahko pa daš domišljiji prosto pot in narišeš karkoli, kar izraža tvoja čustva.
Če želiš, lahko risbo dopolniš s kratko razlago.✍️ Risbo pošlji po navadni pošti do 1. 10. 2024 na naslov Uredništvo Vesele šole, Slovenska 29, Ljubljana, ali po e-pošti na vesela.sola@mladinska-knjiga.si. Med prispelimi risbami bomo izbrali tri, ki bodo prejele posebne veselošolske nagrade za uspešen začetek šolskega leta. 📖✒️Zato ne pozabi na kuverto napisati svojega imena, priimka in naslova.😉 Imena zmagovalcev bomo objavili na veselasola.net pod zavihkom Za tekmovalce v sedmih dneh po datumu oddaje prispevkov.

Sicer pa lahko tudi z rešeno učno potjo prideš do lepe knjižne nagrade.:green_book: Seveda pa nam moraš prej zaupati svoje podatke. :smiley:

Ime: *
Priimek: *
E-mail: *
Osnovna šola:
Razred:

* obvezen podatek